Bodybuilding

Rehabilitacja

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Czym jest rehabilitacja ?

W jej procesie wykorzystywane są różne formy pracy z pacjentem ( np. terapia manualna) mające na celu przywrócenie mu możliwie pełnej sprawności fizycznej.
Wierzymy w bezinwazyjne metody badania i leczenia dysfunkcji narządu ruchu poprzez manualne działanie terapeuty oraz zabiegi rehabilitacyjne. Dzięki temu następuje szybsza redukcja bólu, poprawa elastyczności tkanek oraz zwiększenie zakresu ruchomości stawów.

Zapewniamy diagnostykę funkcjonalną układu ruchu z zestawem ćwiczeń i zabiegów.
Podstawą prawidłowego funkcjonowania narządu ruchu jest odpowiednia diagnostyka, a później leczenie.
Zajmujemy się takimi dolegliwościami jak:

Boczne przyparcie rzepki

to nadmierne przesunięcie rzepki w stronę boczną, do którego dochodzi podczas ruchów kolana. Rzepka zamiast poruszać się prawidłowo po bloczku kości udowej w trakcie zgięć i wyprostów kolana przesuwa się do boku.

Kolano biegacza

to zespół dolegliwości bólowych przedniego przedziału kolana. Jest to kontuzja, która nie pojawia się nagle. Ból związany jest najczęściej z przeciążeniami wynikającymi z nawarstwiających się mikrourazów i jego źródło odczuwalne jest pod lub za rzepką

Kolano skoczka

to uszkodzenie więzadła rzepki, które następuje w skutek nagromadzenia się mikrourazów w obrębie przedniej części kolana.

Uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego – ACL
Więzadło krzyżowe przednie ( ACL – Anterior Cruciate Ligament ), usytuowane jest wewnątrzstawowo, zajmuje około 60% przestrzeni dołu międzykłykciowego. Jest to najważniejsze więzadło stabilizujące staw kolanowy. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego powoduje bardzo dużą niestabilność kolana, która objawia się ” wypadaniem kolana lekko do przodu i do boku .

Uszkodzenie łąkotki

Uszkodzone łąkotki sprawiają duży ból i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, o uprawianiu sportu nie wspominając. Trzeba je leczyć u ortopedy, który zdiagnozuje ich stan i zleci odpowiednią rehabilitację, a w konieczności operacyjnie.

Zespół trzaskającego biodra

Słyszysz niebolesne, ale głośnie trzaski lub przeskakiwanie w biodrze w trakcie ruchu? To prawdopodobnie zespół trzaskającego biodra. Na to schorzenie składają się często zwyrodnienia wynikające z wieku, wad anatomicznych, a także urazy i stany zapalne

Zapalenia rozcięgna podeszwowego

Objawia się dokuczliwym bólem pięt i nasila się zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy stopą, czyli napinamy rozcięgno. Zapalenie prowadzi do tworzenia się narośli kostnej na pięcie, którą widać na zdjęciu RTG.

Płaskostopie poprzeczne

Ten rodzaj płaskostopia polega na spłaszczeniu sklepienia poprzecznego stopy, przez co ciężar przenoszony jest na II i III kość śródstopia, co zaburza statykę stopy.

Płaskostopie podłużne

Płaskostopie podłużne to deformacja stóp polegająca na obniżeniu się łuku przyśrodkowego, co skutkuje wypłaszczeniem stóp. To schorzenie ma duży wpływ na komfort chodzenia i biegania, jak również na pozostałe części aparatu ruchowego: stawy skokowe, kolanowe, biodra, a nawet kręgosłup.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Odczuwasz ból przy chodzeniu, bieganiu, lub za każdym razem gdy stajesz na palcach albo jednej nodze? Jeżeli tak, to prawdopodobnie cierpisz na zapalenie ścięgna Achillesa i im szybciej je wyleczysz tym lepiej. Przewlekłe zapalenie tego ścięgna może skutkować kolejnymi dolegliwościami jak choćby ostroga piętowa górna.

Ostroga piętowo górna

Jeżeli odczuwasz kłujący, uciążliwy ból z tyłu pięty albo nad piętą to może być ostroga piętowa górna. Co to takiego? Czym różni się od znacznie powszechniejszej ostrogi piętowej dolnej? Ostroga piętowa górna to dolegliwość związana z powstaniem zwapnienia w górnej części pięty, która jest wynikiem niewyleczonego zapalenia ścięgna Achillesa, a nie jak to ma miejsce w przypadku ostrogi piętowej dolnej – stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego.

Ostroga piętowo dolna

Czujesz przeszywający ból w pięcie, jakby ostry kamień wpadł Ci do buta? Najgorzej jest rano, gdy stopy nie są rozchodzone? To prawdopodobnie ostroga piętowa dolna, czyli zwyrodnienie guza piętowego, na którym tworzy się narośl kostna. Gdy jest już wystarczająco duża, zaczyna drażnić rozcięgno podeszwowe powodując stan zapalny, co wywołuje ból i uniemożliwia chodzenie.

Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego należy do częstych urazów kończyny dolnej i może się zdarzyć każdemu, w każdym wieku. Przy „skręceniu kostki” najczęściej dochodzi do uszkodzenia więzadeł podocznych. Nie jest to poważny uraz, ale zbagatelizowany przez pacjenta i nieleczony może doprowadzić do przewlekłych dolegliwości, które będą odczuwalne latami.

Łokieć golfisty

Najczęstszymi dolegliwościami przy łokciu golfisty są: ból w obrębie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, jak i ból który promieniuje w dół ramienia w momencie chwytania przedmiotów i zginania nadgarstka do łokcia. Ból może sprawiać także zaciskanie ręki w pięść, jak i pronacja przedramienia z oporem, a tak proste czynności jak witanie się uściskiem dłoni, dźwiganie zakupów spożywczych, czy pchanie wózka stają się trudne i bolesne. Pacjenci cierpiący na łokieć golfisty skarżą się często na słabszy chwyt. Nasilenie bólu zależy od stadium choroby.

Łokieć tenisisty

„Łokieć tenisisty” jest to schorzenie związane z degeneracją ścięgien w stawie łokciowym. Najczęściej na „łokieć tenisisty” skarżą się pracownicy biurowi, informatycy, graficy.

Uszkodzenie stożka rotatorów

Czujesz kłujący ból w obrębie barku, który w nocy nie daje Ci zasnąć albo Cię wybudza ze snu? Ruchy całą ręką są mocno ograniczone? Możliwe, że uszkodzeniu uległ stożek rotatorów. Jest to grupa ścięgien, które łączą się ze sobą równocześnie pokrywając przód, tył, a także górną powierzchnię stawu ramienno – łopatkowego.

Zespół cieśni nadgarstka

Zaczyna się od bólu w nadgarstku, który promieniuje na dłoń oraz palce. W dalszej kolejności pojawia się mrowienie w nadgarstku, zaczynają cierpnąć palce, problemem staje się zwykłe odkręcenie słoika, czy uściśnięcie dłoni. Te objawy wskazują na zespół cieśni nadgarstka. Jest to schorzenie przykre i dokuczliwe, które zaburza normalne funkcjonowanie.

Palec trzaskający

Ból przy poruszaniu palem, charakterystyczny trzask i bolesne przeskakiwanie ścięgna przy zginaniu i prostowaniu? To prawdopodobnie tzw. palec trzaskający, czyli inaczej zakleszczające zapalenie ścięgien.

Rwa barkowa

Czujesz ból w kręgosłupie szyjnym, który często promieniuje do ramienia, łokcia, a nawet nadgarstka? Z dużą dozą prawdopodobieństwa to może być rwa barkowa określana też przez lekarzy jako rwa ramienna, czy też neuralgia barkowa. Jest ona przeważnie skutkiem zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego albo dyskopatii w kręgosłupie szyjnym. Nieleczona często prowadzi do zaniku mięśni i niedowładu ręki.

Rwa udowa

Rwa udowa jest przeważnie konsekwencją nawracających stanów zapalnych w obrębie kręgosłupa oraz zmian zwyrodnieniowych. Jeżeli czujesz ból w obrębie przedniej części nogi, zdarzają się niedowłady, drętwienie to prawdopodobnie cierpisz na podrażnienie nerwu udowego.

Rwa kulszowa

Cierpisz na nagłe bóle, powstające w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, które promieniują do kończyny dolnej? To prawdopodobnie rwa kulszowa. Jest to bolesna dolegliwość związana z uciskaniem przez kręgi największego nerwu w ludzkim organizmie, czyli nerwu kulszowego. Jest to nerw, który przebiega od uda, przez goleń, aż do stopy.